DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej. W związku z tym świętem uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Świebodzicach pod czujnym okiem nauczycieli zaangażowali się w przygotowanie apelu ukazującego różnorodność kulturową krajów Unii Europejskiej oraz prezentacje multimedialne wybranych państw, dekoracje klas i gazetek ściennych, wystawy, przygotowanie przysmaków, strojów, wierszy oraz piosenek.
Pani Ewelina Ciepły z panią Agnieszką Ryszawy przygotowały uczniów do apelu pt. „Lot balonem nad Europą”. Uczniowie lecący balonem w zabawny a zarazem interesujący sposób przenosili widzów w różnorodne zakątki państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzieci odwiedziły Czechy przy słowach czeskiej piosenki pt. „Jozin z bazin”. Nie zabrakło również występów angielskiej grupy „The beatles” czy pokazu zdolności sportowych graczy zespołu Liverpool FC. Na scenie pojawili się również mieszkańcy Holandii, którzy śpiewali piosenkę o jeździe rowerem.
Prezentacje multimedialne przygotowywali uczniowie klas IV, V i VI razem z wychowawcami. Wśród wszystkich klas szczególnie interesujące okazały się prezentacja Francji, przygotowana przez uczniów kl. Va, której wychowawcą jest p. Barbara Książkiewicz. Uczniowie przygotowali również ciekawe dekoracje takie jak konstrukcja wieży Eiffla, wystawę perfum, muzeum sztuki oraz francuskie przysmaki. Uczniowie klasy Vc wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Kaczkowską w oryginalny sposób przedstawili sławne niemieckie postacie, zabytki oraz auta. W prezentacji uczniów klasy Vc również nie zabrakło elementów kulinarnych. Uczniowie klasy VI b z wychowawcą p. Adrianną Szarzyńską zaprezentowali kulturę Czech poprzez stroje, piosenkę „Jozin z Bazin” i ciekawą prezentację multimedialną. Na szczególną uwagę zasłużyła również prezentacja Szwecji przygotowana przez uczniów klasy VI c, której wychowawcą jest pani Agnieszka Kiryczuk. Oryginalnymi elementami okazały się stroje, szwedzki stół, wystrój klasy oraz piosenka szwedzkiej grupy Abba w wykonaniu uczniów. Za udział w zabawie należą się również podziękowania uczniom kl. IVa oraz wychowawcy pani Marcie Kędzi, którzy zaprezentowali atrakcje i kulturę Wielkiej Brytanii, uczniom klasy IV b i wychowawcy pani Annie Nowak, za pokazanie wielu znanych i tych mniej znanych elementów kultury naszej ojczyzny, uczniom klasy IV c i wychowawcy pani Katarzynie Jarosz za ukazanie atrakcji Hiszpanii, uczniom klasy Vb i wychowawcy pani Danucie Wiśniewskiej za piękną podróż do kolebki cywilizacji zachodniej - Grecji, uczniom klasy VIa oraz pani Katarzynie Wutte za ukazanie dlaczego każdy Polak powinien być dumny ze swojego państwa.
                                                                                                         ANNA KUCEMBA

Wydarzenia Trójeczki